Грамотне технічне обслуговування віконних і дверних блоків

Грамотне технічне обслуговування віконних і дверних блоків

Популярна послуга, встановлення пластикових вікон, звичайно ж, лідирує в Дніпрі за кількістю замовлень. Ця тенденція породжує потребу подальшого грамотного технічного обслуговування таких віконних і дверних блоків. Якщо своєчасно регулювати і оновлювати відпрацьовані елементи металопластикових систем, то вони не тільки будуть відмінно виконувати свої функції, але і прослужать довше.

Найчастіше поряд з доглядом за ізолюючим ущільнювачем виконується регулювання притиску стулки вікна. Зробити це цілком під силу самостійно, без виклику майстра.

У яких випадках необхідно виконувати регулювання притиску стулки вікна? Якщо:

  • відбувається затирання стулки;
  • стулка нещільно прилягає;
  • по мірі зміни сезонів.

Інструменти, необхідні для виконання цього завдання, нехитрі і знайдуться, мабуть, у будь-якому будинку. Це шестигранна викрутка, ключ-зірочка, плоска викрутка, плоскогубці.

Усунення затирання стулки

Провисання з часом стулок і їхнє тертя об раму може не свідчити про неякісне встановлення, а позначати необхідність регулювання пластикового вікна. Займе це близько півгодини. Зате вчасно проведена операція дасть змогу уникнути поломки конструкції.

Зміна щільності притискання вікна

Для виконання регулювання відкрийте вікно і зверніть увагу на торцеву частину стулки, ближче до верху (поблизу від верхньої петлі). Відшукайте регулювальний гвинт. Шестигранною викруткою, покрутивши за годинниковою стрілкою, ви можете підняти механізм, а покрутивши у зворотний бік опустити його.

Продовжуйте регулювання невеликими переміщеннями. Якщо необхідного результату не досягнуто, поверніть усе у вихідне положення і зверніть увагу на нижню петлю віконної рами. Знявши з неї захист, без зусиль помітите ще один регулювальний гвинт. Невеликими рухами за годинниковою стрілкою можна підняти стулку, повернувши шестигранник у зворотний бік – опустити. Після регулювання переконайтеся в правильному налаштуванні вікна. Найімовірніше, тертя буде усунуто, якщо правильно визначите, в якому напрямку повертати гвинт.

Зміна щільності притискання

Якщо стулка нещільно прилягає, або необхідно регулювати ступінь її притиснення в міру зміни сезонів (зима літо), то слід звернути увагу на ексцентрики. Ці пристосування спеціально призначені для зміни ступеня щільності притиску віконної рами. Розташовані вони на її торці.

Спочатку ексцентрики завжди встановлюються в середньому (демісезонному) положенні. З метою посилення притиску або ослаблення змінюють їхнє положення, тобто повертають. Залежно від конструктивного рішення знадобиться шестигранна викрутка або плоскогубці. Що більший поворот, то сильніша зміна. Є моделі, де передбачена можливість здійснення регулювання щільності притиску без інструментів. Ексцентрик витягується на себе і фіксується під потрібним кутом. Виробники рекомендують виконувати подібне регулювання в міжсезоння, восени та навесні. Щоб у квартирі було тепліше, на зиму притиск стулки вікна посилюють, а на літо послаблюють.

Приклад зміни щільності притискання на механізмі з циліндричною формою ексцентрика (механізм Siegenia-аubi)

механізм Siegenia-aubiЯкщо притискний ексцентрик (цапфа) має циліндричну форму, в його отвір вставляється шестигранний ключ №4, яким і виконується зміна положення. Отвір, куди вставляється ключ, зміщений від умовного центру на 2 мм. Також цей ексцентрик має шліц під плоску викрутку, і, якщо немає шестигранного ключа на 4, можна скористатися нею, щоб змінити положення кута цапфи, тим самим зменшивши або збільшивши притиск стулки до рами.

Зазначте собі, що мінімальне притиснення у стулки до рами тоді, коли найменша частина шліца звернена до гумки (всередину). Максимальне притиснення забезпечить поворот більшої частини шліца до гумки.

Наскільки зменшується або збільшується притиск стулки? Якщо зробити замір відстані від центру притискного ексцентрика до зовнішнього краю рами, то вона за різних ступенів притиску змінюється від 24 до 26 мм.

Режимні ексцентрики є не тільки біля ручки, а й зі зворотного боку. Як правило, їх може бути від одного до двох. Вони можуть відрізнятися за формою, але суті це не змінює.

Режимні ексцентрики розміщені не тільки на вертикальних сторонах профілю, а й по горизонталі, в самих “ножицях”. Доступ туди ускладнений, але здійсненний. Вікно необхідно поставити в поворотне положення (просто відкрити) і одночасно під нахилом (ручка вгору і відкинути). Увага! Ексцентрик розташований не на горизонталі профілю, а безпосередньо в “ножицях”, що утримують стулку.

Найменший притиск встановлюється, якщо менший бік шліца виставити в бік площини рами (перпендикулярно до даних ножиць). Для встановлення максимального притиску цапфа обертається навпаки, на 180°.

Особливості регулювання притиску на металопластикових конструкціях із різною фурнітурою

Пластикові вікна відрізняються за застосовуваною фурнітурою. Буквально в одному під’їзді може не бути квартир із металопластиковими профілями одного і того ж виробника. Але якщо говорити про регулювання притиску стулки, то всі операції виконуються однаково, різниться тільки форма застосовуваних цапф.

Кругла форма ексцентрика

Кругла форма ексцентрика вікнаНе всі круглі цапфи, на відміну від механізму Siegenia-auubi, мають можливість регулювання плоскою викруткою. А ось шестигранний ключ на 4 дуже затребуваний. Усі круглі притискні ексцентрики мають гніздо, в яке він вставляється. Посередині позначена точка. Коли вона стоїть у положенні вгору, краї відносно центру приводу до цапфи перебувають на однаковій відстані.

Якщо ми повертаємо цю точку в положення на вулицю, відстань із зовнішнього боку приводу до притискного ексцентрика збільшується. Відповідно, з внутрішньої сторони зменшується. Запірна відповідна планка цапфи всередині профілю заходить з боку квартири, і вибирається режим “менше”, або “літо”.

Щоб перевести цапфу в положення “більше”, повертаємо її точкою всередину (у квартиру). Тепер співвідношення відстані змінюється повністю навпаки. Запірна планка змінює положення, притиск збільшується, встановлюється режим “зима”. Ця процедура ідентично виконується на всіх затворних пристроях.

Овальна форма ексцентрика

Ще одна форма регульованої запірної цапфи овал. Її регулювання здійснюється за допомогою будь-якого монтажного ключа, що має виїмку, або ріжковим потрібного розміру, або пасатижами.

Овальна форма ексцентрика вікна

Спочатку притискний ексцентрик перебуває в демісезонному режимі (середній притиск). Щоб перевести цапфу в режим “зима”, встановлюємо її перпендикулярно приводу фурнітури. Це створює найбільший притиск, відстань, у яку заходитиме відповідна планка, розташована на рамі з боку вулиці, зменшується. Щоб вибрати режим “літо”, цапфа встановлюється паралельно приводу.

Як бачимо, регулювання притиску стулки вікна або балконних дверей виконується гранично просто. Усі металопластикові віконні конструкції мають можливість коригування ступеня притиску стулки до рами. За допомогою нехитрих дій стулка може прилягати сильніше або слабкіше. Виконується це шляхом маніпуляцій з притискними ексцентриками по периметру фурнітури. Кількість встановлених цапф залежить від розмірів стулки конкретного вікна.